امام
31 تير 1398 |
اخبار اخبار انجمن فوریت های پزشکی ایران ایجاد سازمان یکپارچه اورژانس، متشکل
+ Zoom

  ایجاد سازمان یکپارچه اورژانس، متشکل از دستگاه های ذیربط برای ارائه خدمات بهنگام به مصدومین ضروری است


به نقل از وب دا : سخنرانی وزیر محترم بهداشت،درمان و اموزش پزشکی در اولین کنگره ملی تروما


 دکتر هاشمی گفت: اگر در خصوص تصادفات رانندگی قوانینی وضع کنیم که دستگاه های ناظر به طور بهنگام حضور یابند و در صورت وقوع تخلف برخورد بازدارنده داشته باشند، بدون تردید سیمای مرگ ایرانیان تغییر خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی در اولین کنگره ملی تروما ضمن بیان این مطلب گفت: قطعاً برگزاری این گونه جلسات با هدف تغییر روند کاهش میزان مرگ و میر به علت تصادفات و سوانح، موثر است.
دکتر هاشمی گفت: موضوع تروما ابعاد مختلفی دارد و آنچه در این موضوع به آن پرداخت می شود منحصر به تصادفات نیست بلکه فرهنگ و اخلاق جامعه نیز زیربنای اصلی افزایش یا کاهش ضربه ها و صدمات و تألمات می باشد.
وی در توضیح گفت: رفتارها و ناهنجاری های اجتماعی مانند غیبت، دروغ و حتی تبلیغ دروغ، مستقیم یا غیرمستقیم منجر به بروز تروما می شود که روح انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
وزیر بهداشت یادآور شد: درست است که شایع ترین علت تروما در کشور، حوادث ترافیکی است ولی نباید فراموش کنیم که نزاع ها و کشمکش ها و مسائل فرهنگی و اجتماعی و مشکلاتی که به دنبال جهانی شدن، بشر امروز با آن دست به گریبان است، همه و همه در مرگ و میر افراد موثر است.
 
 
ضرورت برخورد جدی با عوامل وقوع تصادفات
دکتر هاشمی تصریح کرد: برای این که بتوانیم از شایع ترین علت مرگ جوانانمان پیشگیری کنیم باید با عواملی که در وقوع این مرگ و میر ها موثرند به طور جدی برخورد کنیم.
وی افزود: در این مسیر اگر صنعت ما  مشکل دارد و یا وسیله نقلیه و موتور سیکلتی ساخته می شود که با وقوع مرگ جوانان ارتباط دارد، باید به همان طریقی که با کسی که در جامعه مرتکب قتل می شود، با وی نیز برخورد کنیم.
وزیر بهداشت با اشاره به این که علت بسیاری از تصادفات رانندگی عامل نیروی انسانی، خواب آلودگی، بیماری، کم بینایی و دیر مراجعه کردن به پزشک است، گفت: بخش عمده ای از دلیل این تصادفات نیز مربوط به جاده و صنعت می باشد.
 
فرهنگ سازی برای جمعیت 12.5 میلیون نفری دانش آموزی
دکتر هاشمی بر ضرورت فرهنگ سازی در کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات تاکید کرد و گفت: فرهنگ سازی مهم ترین و سخت ترین اقدامات است و ما می توانیم از ظرفیت 12.5 میلیون دانش آموز که به همراه خانواده های خود جمعیت 36 میلیون نفری را تشکیل می دهند، برای فرهنگ سازی استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم پنجمین کشور جهان از نظر مرگ و میر به دلیل حوادث جاده ای نباشیم و سومین عامل مرگ و میر در کشورمان تصادفات نباشد، باید از تمام ظرفیت ها؛ تبلیغات رسانه ای، رسانه ملی و رسانه های مکتوب برای فرهنگ سازی سلامت و گسترش و ترویج اخلاق محوری و اخلاق مداری استفاده کنیم.
 
قدردانی از تلاشگران اورژانس
دکتر هاشمی تامین سلامت مردم را وظیفه همه دستگاه ها و ارگان های ذیربط عنوان کرد و گفت: آنچه که به وزارت بهداشت به عنوان دستگاه متولی سلامت مربوط می شود، حوزه بهداشت و درمان است و اولین بخشی که در مواجهه با ضربه ها اعم از تألمات روحی و روانی و جسمانی قرار می گیرند، بخش های اورژانس است.
وی ضمن قدردانی از همه تلاشگران اورژانس 115 که به رغم مشکلات موجود نهایت تلاش خود را در ارائه خدمات به مصدومین و بیماران انجام می دهند، گفت: اطلاع دارم که حتی در اورژانس تهران تعدادی از همکاران اورژانس تا 500 ساعت در ماه کار می کنند.
 
کمبود 7500 نیرو در اورژانس
وزیر بهداشت با بیان این که در حال حاضر در بخش اورژانس 7500 نفر کمبود نیرو داریم، گفت: طبق برنامه پنجم توسعه باید 800 پایگاه اورژانس تاکنون ساخته می شد که هنوز به هدف برنامه نرسیده ایم.
دکتر هاشمی همچنین به مشکلات کمبود آمبولانس و نیز مشکلات عبور و مرور و تردد در کلان شهر تهران اشاره کرد و ضمن قدردانی از همراهی و همکاری ارتش جمهوری اسلامی، هلال احمر و نیروهای اتنظامی برای ایجاد اورژانس هوایی گفت: متأسفانه تعدادی از مصدومین یا بیماران به دلیل کمبود آمبولانس هوایی جان خود را از دست می دهند.
اورژانس 115 اولین دستگاه حاضر در صحنه حوادث بعد از پلیس
وزیر بهداشت یادآور شد: براساس گزارشات پلیس راهور اولین دستگاهی که بعد از پلیس در صحنه حوادث حاضر می شود، آمبولانس های اورژانس هستند و در حال حاضر پوشش اورژانس در جاده ها 70 تا 75 درصد است و هنوز به تا رسیدن به استانداردهای بین المللی فاصله داریم.


امتياز ۶۰ درصد (۶ امتياز)
امتيازدهی
امتياز شما: 1 2 3 4 5

دو عدد را با هم جمع کنید به اضافه

copyrights 2014 By Emairan | All Rightes Reserved