امام
31 تير 1398 |
اخبار اخبار انجمن فوریت های پزشکی ایران ملاقات هیات مدیره انجمن فوریتهای
+ Zoom

  ملاقات هیات مدیره انجمن فوریتهای پزشکی ایران و مقام عالی وزارت بهداشت


روز چهارشنبه مورخ 24/10/1393 راس ساعت 16 اعضاء هیئت مدیره انجمن فوریتهای پزشکی ایران آقایان: محمد قادری فر، رضا ولیزاده، کیوان صیفوری، عبدالرضا محمدی، فرهاد مقدم و شمس ا.. احمدی( بازرس انجمن) جهت شرکت در جلسه از پیش هماهنگ شده با مقام عالی وزارت در اتاق جلسات دفتر وزیر حاضر شدند.


روز چهارشنبه مورخ 24/10/1393 راس ساعت 16 اعضاء هیئت مدیره انجمن فوریتهای پزشکی ایران آقایان: محمد قادری فر، رضا ولیزاده، کیوان صیفوری، عبدالرضا محمدی، فرهاد مقدم و شمس ا.. احمدی( بازرس انجمن) جهت شرکت در جلسه از پیش هماهنگ شده با مقام عالی وزارت در اتاق جلسات دفتر وزیر حاضر شدند

در این نشست که آقای دکتر صابری نیا مدیر مرکز مدیربت  حوادث و فوریتهای پزشکی کشور نیز که به دعوت وزیر در آن حضور داشتند، ابتدا آقای قادری فر با یادی از شهید مهدی زاده (تکنسین امداد هوایی شهر مشهد مقدس که دوسال پیش در سانحه هوایی حین انجام ماموریت به درجه رفیع شهادت نائل آمدند) و بیان مطالبی در خصوص تاریخچه اورژانس پیش بیمارستانی و ارائه آخرین آمار در خصوص تعداد پرسنل مراکز اورژانس در سطح کشور، تعداد ماموریتها و نیز اطلاعاتی در مورد تلفات جانی پرسنل زحمتکش اورژانس در سطح کشور بحث را آغاز نمودند

در ادامه آقای محمدی با ذکر چندین نمونه واقعی به مواردی اشاره داشتند از قبیل:

 - مقایسه شرایط کار در اورژانس و در بیمارستان

_ عدم وجود امنیت جانی پرسنل در ماموریتها

 _ حجم کاری و تعداد ماموریت بالای پرسنل        

_ آسیب های جسمی و روحی-روانی پرسنل و خانواده هایشان

_ انجام بالاترین سطح خدمت با کمترین امکانات

_ موانع و مشکلات موجود در صحنه، حین انجام ماموریتهای اورژانس

سپس آقایان احمدی و مقدم با عنوان نمودن اختلاف میزان دریافتی قابل ملاحظه پرسنل اورژانسهای پیش بیمارستانی  و کادر درمانی بیمارستانها ، یک فقره فیش حقوقی پرسنل شرکتی شاغل در اورژانس یکی از شهرستانها را که مبلغ ناچیزی است به وزیر ارائه نمودند و مثال های عینی از دریافتی پرسنل همتراز تکنسین های اورژانس ، در بیمارستانها را ذکر نمودند.

آقای ولیزاده هم با یادآوری بازدید وزیر بهداشت و درمان از مرکز اورژانس تهران در خرداد ماه سال جاری ، مصوبات بازدید مذکور از جمله لزوم تغییر یافتن  سازوکار اورژانس های پیش بیمارستانی و اداره این نهاد به اشکال دیگر مانند سازمان شدن و همچنین برگزاری جلسه مجدد در بازه زمانی 3 ماهه جهت پیگیری دستورات صادره و اختصاص امکانات رفاهی به پرسنل اورژانس  را عنوان نمودند و یادآور شدند که هیچکدام از دستورات صادره اجرایی نشده است و پیشنهاد دادند که شخص یا تیم مشخصی به عنوان مسئول پیگیری مصوبات فوق در نظر گرفته شوند و بطور مرتب و مداوم ، روند اجرایی شدن کارها را به دفتر وزیر گزارش نمایند.

آقای صیفوری نیز با بیان پتانسیل های موجود در انجمن فوریتهای پزشکی ایران و توانایی های این نهاد مستقل به عنوان نماینده تمامی اقشار جامعه فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی، انتظارات انجمن را از وزارت بهداشت و درمان بیان کردند.

 

از جمله مهمترین مواردی که اعضاء هیئت مدیره در این جلسه مطرح نمودند اجرا نشدن قانون ارتقاء بهره وری در اورژانسهای 115 و عدم پرداخت کارانه به تکنسینهای اورژانس بود.

 

هیئت مدیره انجمن عنوان نمودند علیرغم اینکه تابحال پرداخت کارانه و یا مزایایی از این قبیل با وجود سختی های فراوان کار در اورژانسها وجود نداشته است و در سایه الطاف وزیر محترم جناب آقای دکتر هاشمی این امر در آستانه محقق شدن است و به دانشگاههای سراسر کشور ابلاغ گردیده که 7/0 درصد از محل درآمد های اختصاصی بیمارستانهای تابعه را جهت این امر اختصاص دهند، اما متاسفانه موانعی بر سر راه اجرای این طرح دیده می شود که انتظار جامعه فوریتهای پزشکی رفع این موانع است.

از جمله موانع موجود ، تدوین شیوه نامه پرداخت توسط مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور عنوان شد که بزرگترین ایراد آن، تعیین سقف پانصدهزار تومانی پرداخت کارانه می باشد. مشکل مطرح شده دیگر، خودداری برخی دانشگاههای کشور در پرداخت مبلغ مذکور بود .

در ادامه دکتر هاشمی ضمن تقدیر و تشکر از پرسنل اورژانسهای پیش بیمارستانی ،سختی کار دراین عرصه را انکارناپذیر توصیف کردند و اذعان نمودند که درباور هیچکس نمی گنجد یک نفر پانصد ساعت درماه درمحل کار حضور داشته باشد که ما دراورژانسها برخی افراد دوشیفته را می بینیم که به این شکل درحال انجام وظیفه هستند .

وی ضمن تایید صحبتهای اعضاء هیات مدیره درخصوص نادرست بودن تعیین سقف پرداختی کارانه ها به پرسنل اورژانسهای 115 ، عنوان نمودند که 7/0 درصد تخصیص یافته می بایست بدون لحاظ نمودن سقف مشخص بین پرسنل تقسیم شود . ایشان همچنین یاد آور شدند که این مبلغ حق پرسنل میباشد و در مقابل زحمات آنها ناچیز است . سپس از آقای دکتر صابری نیا فی المجلس خواستند که درخصوص رفع این مشکل اقدام نمایند  .

آقای دکتر صابری نیا نیز قول مساعد جهت اصلاح شیوه نامه و حذف سقف پرداختی را دادند . وی در ادامه درخصوص قانون ارتقاء بهره وری نیز عنوان کردند که اصلاح این قانون به گونه ای که پرسنل 115رانیز شامل شود با مکاتبه مقام محترم وزارت در دست اقدام می باشد .

درخلال بحث ها همچنین آمادگی انجمن فوریتها جهت انجام کار تحقیقاتی در راستای ارتقا کیفی اورژانس و مشارکت فعال در طرح برون سپاری خدمات اورژانس و عقد قرارداد جهت تامین نیروی انسانی به جای شرکت ها عنوان گردید که با استقبال و نظر مساعد وزیر روبرو شد .

درخاتمه ، اعضاء انجمن ضمن تقدیر و تشکر از دکتر هاشمی به خاطر تلاشهایشان ، کارت عضویت افتخاری انجمن فوریتهای پزشکی ایران را به وزیر اهداء نمودند .  

 

 

 

.

 

 

 


امتياز ۷۱ درصد (۱۵ امتياز)
امتيازدهی
امتياز شما: 1 2 3 4 5

تاريخ 29 دی 1393
فرستنده زندی
كامنت دستتون درد نکنه.خسته نباشید.

دو عدد را با هم جمع کنید به اضافه

copyrights 2014 By Emairan | All Rightes Reserved